Dlaczego dobry sen jest ważny?
Sen jest niezbędny zarówno dla ciała, jak i umysłu. Podczas snu dochodzi do regeneracji metabolizmu i układu odpornościowego, a mózg przetwarza wrażenia dnia. Sen przyczynia się do zdrowia i dobrego samopoczucia. Zdrowy sen ma istotny wpływ na zdolność koncentracji i dobrego reagowania, zapamiętywania nowych rzeczy i tworzenia wspomnień. Warunkiem jest dobra jakość snu, tj. indywidualnie postrzegany spokojny sen oraz indywidualnie wystarczająca długość snu.
-
NA TEJ STRONIE
-
Kiedy mówisz o problemach ze snem?
- Jak zmienia się sen z wiekiem i potrzebującym opieki?
- Jak opiekunowie mają problemy ze snem?
- Jakie są konsekwencje problemów ze snem?
Kiedy mówisz o problemach ze snem?
To, ile ludzie potrzebują snu, jest bardzo różne. Niektóre 5 godzin wystarczy, inne potrzebują więcej niż 9 godzin na dobę. Większość dorosłych czuje się wypoczęta po 7-8 godzinach snu. Jednak według badań prawie jedna trzecia Niemców ma trudności z zasypianiem lub przesypianiem nocy przynajmniej raz w tygodniu. Wśród osób w wieku od 70 do 79 lat jest jeszcze więcej.
To znaczy: od kilku tygodni nie możesz zasnąć przez długi czas, mimo zmęczenia (trudności z zasypianiem). Lub budzą się kilka razy w nocy i potrzebują więcej niż 30 minut, aby ponownie zasnąć (zaburzenia utrzymania snu). Obejmuje to również budzenie się zbyt wcześnie rano, mimo że nadal jesteś zmęczony. O problemach ze snem mówi się tylko wtedy, gdy brak snu zakłóca codzienne życie. To, czy występuje zaburzenie snu (bezsenność), może zdiagnozować tylko lekarz. Problemy ze snem u osób starszych i osób wymagających opieki powinny być traktowane poważnie i wyjaśniane przez lekarza.
WIĘCEJ NA TEMAT.
Przewodnik DGSM: spać na starość. Jak zmienia się sen z wiekiem i potrzebującym opieki?Nawyki związane ze snem zmieniają się przez całe życie. Na przykład osoby starsze budzą się częściej w nocy i wcześniej rano. Śpią o innych porach niż wtedy, gdy były młodsze – na przykład kładą się wcześniej spać lub ucinają sobie drzemki po południu. Zmieniony schemat snu sam w sobie nie stanowi problemu, jednak staje się niepokojący, gdy schemat snu zmienia się tak bardzo, że prowadzi do uporczywej deprywacji snu i ma negatywny wpływ na zdrowie i codzienne życie.
Ryzyko problemów ze snem wzrasta wraz z wiekiem, demencją lub potrzebą opieki. Możliwe przyczyny to chodzenie do toalety w nocy, ból, skutki uboczne leków lub niespokojne nogi. Ale problemy psychologiczne, takie jak niepokojące myśli, mogą również prowadzić do problemów ze snem. Czasami nasila się, gdy nie jesteś aktywny fizycznie, czujesz się samotny lub nie masz wyzwań.W szczególności osoby przykute do łóżka, które spędzają w łóżku zarówno dni, jak i noce, ryzykują utratę poczucia czasu. W rezultacie dużo odpoczywają, ale nie mogą już znaleźć spokojnego snu.
Osoby z zaawansowaną demencją również śpią mniej głęboko z powodu choroby. Może to nawet prowadzić do tak zwanego odwrócenia dnia i nocy. Osoba nie śpi w nocy, szukając pracy. Może nawet wyjdzie z mieszkania. Jest wtedy zmęczona w ciągu dnia, przysypia i znowu nie może zasnąć w nocy.Mieszkańcy domów opieki mają czasem problemy ze snem spowodowane czynnikami środowiskowymi: niepokój i hałas, światło i duszne powietrze w pokojach, a także zakłócenia ze strony personelu pielęgniarskiego lub współlokatorów. newsy związane z opieką zdrowotną
Jak opiekunowie mają problemy ze snem?
W badaniach troskliwi krewni częściej niż osoby niebędące opiekunami stwierdzają, że śpią krócej, gorzej i częściej. Przyczynami mogą być zmartwienia, stres i osobiste problemy zdrowotne. Ponadto potrzeby osoby wymagającej opieki mają wpływ na długość i jakość snu opiekujących się nimi bliskich: jeśli osoba potrzebująca opieki potrzebuje pomocy w nocy, jest niespokojna lub aktywna.
Jakie są konsekwencje problemów ze snem?Problemy ze snem mogą prowadzić na przykład do złego samopoczucia, braku energii, trudności z koncentracją, nerwowości, niepokoju lub agresywności. Możliwe konsekwencje to także uczucie stresu i bóle głowy. Zły sen zwiększa ryzyko upadków. Jeśli problemy ze snem utrzymują się przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, zwiększa się ryzyko choroby. Należą do nich infekcje, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca lub zaburzenia afektywne, takie jak depresja i zaburzenia lękowe.
Przedłużające się problemy ze snem mogą również prowadzić do społecznego P problemy: Zakłócenie nocnego odpoczynku może wywołać uczucie urazy, irytacji lub złości wobec osoby wymagającej opieki u opiekujących się nią krewnych, a tym samym nadwyrężyć relację opiekuńczą. Ponadto brak snu może prowadzić do wycofania społecznego i trudności w radzeniu sobie z codziennym życiem.
Możesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz pomóc osobom potrzebującym opieki w spokojnym przespaniu nocy w poradach dotyczących nieprzespanych nocy. Możesz dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby uzyskać jak najwięcej wypoczętego snu, we wskazówkach dotyczących dobrego snu.