Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwo – w jaki sposób się je robi

Właściciele mieszkań i domów mają sporo rozmaitych obowiązków. Od niedawna jeden z nich to wykonanie świadectwa energetycznego. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który dokładnie określa, jakie będzie zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. W pierwszej kolejności to dotyczy wentylacji i ogrzewania, ale też oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Nasze przepisy wiążące się z obowiązkiem robienia takich świadectw są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju zostało do nich dostosowane. Obecnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie obiekty, jakie postawione zostały po 2009 roku, rzecz jasna każdy nowy również podlega temu obowiązkowi. Jeżeli będzie chodzić o budynki starsze, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo tylko wtedy, gdy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Ale dużo wskazuje na to, że za pewien okres czasu wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy wyraźnie zaczynają iść w takim kierunku.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do zrobienia, gdyż na naszym rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za nie zaczynają się od trzystu złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć nawet na kilku tysiącach przy dużych, wielorodzinnych budynkach. Pamiętać też należy, że jeśli ktoś sobie zaniedba wyrobienie świadectwa, to może być narażony na karę. A ta wcale nie jest mała, bo może wynosić nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz