Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Skąd się wzięła tradycja łamania się opłatkami

Okres Bożego Narodzenia to mnóstwo tradycji i zwyczajów, które są z nami od lat. Wiele osób nie wyobraża sobie tego czasu bez łamania się opłatkami, i faktycznie w większości domów te białe kawałeczki chleba po prostu są. Bowiem oplatki to po prostu woda wymieszana z mąką, a następnie wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie rozpoczęło się już w początkowym okresie chrześcijaństwa. To właśnie wtedy opłatek zyskał miano symbolu duchowej komunii, zaczęto go też zabierać dla osób, które nie mogły brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie jedynie w naszym kraju, lecz również innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, ponieważ składają się one wyłącznie z dwóch składników, czyli mąki i wody.

Po dobrym zmieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Następnie płaty te są przycinane, pakowane i rozsyłane do sklepów i kościołów. Typowe opłatki na święta mają kolor biały, i właśnie takie pojawiają się na wigilijnych stołach, ale można też dostać w różnych kolorach, przeznaczone dla bydła. Często na opłatkach są tłoczone rozmaite motywy, odbywa się to przy pomocy odpowiednich pras. Motywy te przeważnie mają charakter religijny, lecz też spotyka się motywy świeckie, przykładowo zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz